Zobraziť galériu
Dňa 12. februára od 10.00 hod bude v rámci bohoslužby a následne po nej účinkovať vo farskom kostole v Bobote Spevácky zbor slovenských učiteľov (SZSU).
Pre občanov a veriacich bobotskej farnosti je to veľká udalosť a pocta, pretože sa jedná o účinkovanie slávneho a najkvalitnejšieho amatérskeho mužského speváckeho zboru na Slovensku.
Spevácky zbor slovenských učiteľov je významne zapísaný aj v medzinárodnom meradle, pretože je žiadaným účastníkom svetových a európskych festivalov zborového spevu. Na týchto podujatiach získal 2 prvé miesta (Česko a Kanada), 6 druhých miest (Veľká Británia, Španielsko, Taliansko, Grécko, Švajčiarsko) a 1 tretie miesto (Veľká Británia). SZSU vystupoval temer vo všetkých krajinách Európy, ale aj v Japonsku, Kanade a USA.
SZSU založili 3. Marca 1921 v Trenčíne oduševnení učitelia tohto regiónu s hudobným pedagógom a dirigentom Milošom Ruppeldtom, ktorý patril medzi najvýznamnejších organizátorov hudobného života na Slovensku. Jemu patrí najväčšia vďaka za to, čo za uplynulých 90 rokov dokázal SZSU nielen doma, ale aj za hranicami našej vlasti. Ďalšou významnou organizátorskou osobnosťou SZSU bol učiteľ a etnograf Ján Geryk. On bol hlavným iniciátorom celoštátnej verejnej zbierky, s cieľom vybudovať pre SZSU svoj vlastný domov, ktorý bol aj skutočne vybudovaný a slávnostne otvorený v júli roku 1933 v Trenčianskych Tepliciach.
Dirigenta Ruppeldta postupne vystriedali významné osobnosti ako Ján Cikker, Ján Valach, Juraj Haluzický, Peter Hradil a v súčasnosti Štefan Sedlický. Okrem nich to boli aj významní vicedirigenti ako Jozef Vakoš, Emil Gálik, Vlado Bálint a ďalší.
SZSU dovŕši 3. marca 2012 91 rokov svojej činnosti. Nebola to iba úzko umelecká cesta. Vo svojich začiatkoch zohralo toto umelecké teleso nesmierne významnú osvetovú, vzdelávaciu a národnobuditeľskú činnosť. Toto nie je nadnesené konštatovanie, ak si uvedomíme v akom stave sa nachádzal slovenský národ na prahu novovzniknutej 1. ČSR. Po stáročiach útlaku a poroby bolo pôsobenie SZSU po Slovensku zázračným životobudičom. Ďakujeme oduševneným členom SZSU a ich predchodcom za to, že v ťažkých dobách držali vysoko národnú zástavu a majú svoj veľký podiel na tom, že Slovensko sa mohlo zaradiť medzi plnohodnotné národy Európy a sveta. Dnes ho považujeme za živú legendu národnej kultúry a sme naň právom hrdí.
Pridané: 06.02.2012 15:43:29