Detail oznamu

back Naspäť

AED v našej obci

Kategória: Obecný úrad | Podkategória: Oznamy obecného úradu
Linka: AED návod+fotky
 
back Zobraziť galériu

Už aj v našej obci máme namontovaný život zachraňujúci prístroj - automatický externý defibrilátor (AED)

AED je prenosný prístroj určený na použitie pri náhlom zastavení krvného obehu v dôsledku fibrilácie komôr alebo inej závažnej srdcovej arytmie, ktorý dokáže byť na mieste nešťastnej udalosti aj o niekoľko minút skôr ako záchranári. Prístroj je určený pre laikov a disponuje komplexnou podporou pre poskytnutie prvej pomoci, dáva hlasové pokyny v slovenskom jazyku a dokáže samostatne vyhodnotiť elektrokardiogram pacienta do tej miery, aby spoľahlivo rozhodol o potrebe defibrilácie. Je preukázané, že skorá defibrilácia počas kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR) zvyšuje šance pacienta na prežitie až o 70%.

AED je umiestnené na budove hasičskej zbrojnice pod soškou sv. Floriána.
Tento prístroj môže v prípade život ohrozujúcej udalostí pomôcť každému z nás alebo niekomu z našich blízkych, preto vás prosíme, aby ste ho bezdôvodne nevyberali zo skrinky. Skrinka je monitorovaná kamerovým systémom.

Centrálne číslo kam volať v prípade potreby AED: 155

Ako bude prebiehať v praxi zapožičanie AED prístroja?

Ak ste sa stali svedkom náhlej udalosti, pri ktorej došlo k náhlemu ohrozeniu ľudského života, usúdite, že zdravotný stav je taký vážny, že Vaša pomoc nestačí, vždy pokiaľ došlo k náhlemu ohrozeniu života, zdravia, vážnemu úrazu, alebo nehode s väčšími následkami, bezodkladne volajte tiesňovú linku 155.

V prípade, ak operátor tiesňovej linky vyhodnotí stav pacienta tak, že je potrebný zásah s AED, automaticky skontaktuje vyškolený personál obce Bobot. Vyškolená osoba bude vyslaná pre AED a s ním sa dostaví na dohodnuté miesto záchrany a pokračuje v záchrane života.
V prípade, ak sa volajúci rozhodne tak, že prvú pomoc podá on sám, tak si AED môže ísť okamžite vyzdvihnúť po odsúhlasení operátorom linky 155, alebo ju vyzdvihne iná osoba. Osoba, ktorá bude podávať prvú pomoc pred príchodom RZP, bude o postupe použitia prístroja AED navigovaná naďalej operátorom linky 155, alebo samotnou hlasovou navigáciou prístroja.

Veríme, že nikto z nás nebude musieť tento AED prístroj použiť. Vieme však, že pri kolapse rozhoduje každá sekunda, preto sme radi, že aj v našej obci vďaka tomuto prístroju môžeme zvýšiť šancu na prežitie pacienta.

Textový návod si môžete pozrieť na vyššie uvedenom linku.

Video s konkrétnym typom AED, ktoré máme v obci si môžete v anglickom jazyku pozrieť tu Powerheart AED G5 Auto

Veľmi pekne spracovanú a náučnú pieseň od Michala Kubovčíka si môžete pozrieť tu Pieseň KPR

alebo ďalšie video tu Video

Pridané: 15.03.2024 08:42:05

Zdieľať: Google Facebook Twitter

back  Diskusia k oznamu: back Pridaj názor
Čítať celú diskusiu | Počet reakcií: 0
 
História obce

Prečítajte si niečo z histórie našej obce a to obecnú kroniku, ktorú napísal Pavel Gašparovič Hlbina.

Čítaj viac »
Stránkové hodiny OÚ
Pomoc & Podpora

Pokiaľ máte akékoľvek pripomienky k technickej stránke webu, neváhajte nás kontaktovať.

admin@bobot.sk »